Maria Gerber – praktyki w Deutsches Herzzentrum Berlin

Każdemu studentowi medycyny, który zastanawia się nad wakacyjnymi praktykami za granicą mogę bez wahania polecić tę opcję. Obecnie mamy tyle możliwości wyjazdów na różnego rodzaju wymiany, czy właśnie wakacyjne praktyki, że szkoda nie wykorzystać takiej szansy chociaż raz podczas roku studiów.

Ja dzieląc się swoim doświadczeniem, na które składa się już prawie 6 miesięcy praktyk w Deutsches Herzzentrum Berlin, na oddziale kardiochirurgii, mogę powiedzieć, ze jest to bardzo cenne doświadczenie, a wręcz jedna z najlepszych decyzji jakie mogłam podjąć w swoim „zawodowym” życiu. 

Początki oczywiście bywają trudne, potrzeba chwili czasu, aby przyzwyczaić się do nowych zasad pracy jak również obcego języka, ale mam wrażenie, ze duże zaangażowanie i pozytywne nastawienie do ludzi i pracy, bardzo szybko odwracają uwagę od drobnych wpadek i pozwalają szybko nawiązać dobry kontakt z lekarzami i pielęgniarkami. 

To, co na pewno rzuciło mi się w oczy, to fakt, ze nasze zaangażowanie, chęć do pracy i nabywania nowych umiejętności jest tu bardzo doceniana i wykazując taką postawę, możemy być pewni, ze zostanie to zauważone i docenione. Ja miałam tyle szczęścia, ze spotkałam niezwykle przychylnych ludzi, którzy poświęcili mi sporo swojego czasu i uwagi, co pozwoliło mi nabyć wiele nowych umiejętności, jeszcze bardziej rozwinąć pasję i poczuć się „jak w domu”. Możliwość aktywnego uczestnictwa w zabiegach wysuwa się tutaj na pierwszy plan jako jedna z największych zalet. 

Niewątpliwie ogromną zaletą jest również bardzo szybkie polepszenie naszych umiejętności językowych, gdyż rozmawiając codziennie ze współpracownikami, czy też pacjentami, będąc pod pewnego rodzaju presją, uczymy się bardzo szybko nawet nie zdając sobie do końca sprawy z tego procesu. Bez wątpienia konieczna jest intensywna nauka języka na kursach językowych i ciągła praca z językiem w trakcie studiów, ja miałam przyjemność trafić do CJN Kastel&Germany,co umożliwiało mi ciągły progres, który jest odczuwalny przy każdym wyjeździe na kolejne praktyki. 

Podsumowując, praktyki za granicą to jedna z tych rzeczy, których każdy powinien spróbować, chociażby po to, aby mieć porównanie jak funkcjonuje służba zdrowia za granicą i w Polsce. Nawet, jeżeli nie mamy zamiaru w przyszłości zaczynać specjalizacji w innym kraju, uważam, ze jest to ważne doświadczenie, które na pewno wniesie dużo do naszego rozwoju, doda pewności siebie i nauczy radzić sobie z problemami a po powrocie wszystko będzie wydawać się łatwiejsze 

Studentka Medycyny – Marysia Gerber 


Opublikowano

w